Başkanımızın Mesajı

Tarım Sektörünün Gururuyuz...

 

Orion Fuarcılık A.Ş. olarak Türkiye’nin ilk tarım fuarını gerçekleştirmenin yanı sıra, 35 yıl boyunca elde ettiğimiz deneyimlerle tarım ihtisas fuarları düzenlemeye devam etmekteyiz. 2005 yılından bu yana tarımın başkenti İzmir’de düzenlenen ve dünya çapında başarılara imza atan Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın 18. yılında 5 gün sürecek olmasının heyecanını yaşıyoruz.

Tarım ve hayvancılık teknolojilerinde önemli bir potansiyele sahip olan İzmir, devlet tarafından verilen bitkisel üretim, hayvancılık ve tarım sigortalarındaki teşviklerle, tarımda daha da fazla söz sahibi olma olanağını yakaladı. Böylelikle ilimizde kırsal kalkınma destekleriyle açılan tarıma dayalı sanayi tesis sayısı giderek artmaktadır. İyi tarım uygulamalarında ise ülke genelinde birinci sıraya sahip olan İzmir, önümüzdeki yıllarda sektördeki konumunu daha da güçlendirecek.

İzmir’in, Türkiye’nin 3. büyük şehri olmasından dolayı sahip olduğu avantajlardan biri de uluslararası havaalanının olmasıdır. Bu da Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda yer almak isteyen yabancı katılımcı ve ziyaretçilerimiz için büyük bir fırsat yaratmaktadır.

Her yıl tarım ve hayvancılık sektörünün karar mercilerini ve sektörü bir araya getirme başarısını gösteren Agroexpo; 2016 yılından itibaren Türkiye’nin en büyük ve en modern fuar alanı olan Fuar İzmir’de düzenlenmektedir. 2016 yılında Fuar İzmir’in kurulmasıyla beraber ulusal ve uluslararası katılımcılarımızı ve ziyaretçilerimizi daha modern, daha gelişmiş şartlarda ağırlama fırsatını yakaladık.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 550 milyon TL yatırımla inşa edilen, toplamda 337 bin metrekare kurulu alanı ve 110 bin metrekare kapalı alanı bulunan Fuar İzmir'de en son 02 – 06 Şubat  2022 tarihlerinde düzenlenen 17. Agroexpo, 90 ülkeden 3042 marka katılımcısı ile 357.912 ziyaretçisine beş gün boyunca ev sahipliği yaptı. Türkiye’de ki tarım fuarları arasında açık ara en yüksek metrekareye sahip olan alanın tamamını doldurmamız sayesinde hem Türkiye’nin en büyük tarım fuarı hem de Avrupa’nın ilk dört büyük tarım fuarından biri olmayı başardık.

Orion Fuarcılık A.Ş.’nin organizasyonuyla en köklü ve en önemli buluşma noktası olan ve tarım sektörü temsilcilerini aynı çatı altında buluşturan Agroexpo “Alım Heyeti İkili Görüşmeleri” ile Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Türki Cumhuriyetleri’nden gelen 287 yabancı alıcı firma yetkilisi, Türk katılımcı firmalar ile bir araya geldi. Ayrıca Ticaret Bakanlığı himayesinde Ege İhracatçı Birlikleri tarafından  yabancı alıcı firma yetkilileri ile birlikte fuarın ikinci günü “Alım Heyeti İkili Görüşmeleri” gerçekleştirildi. ikili görüşmelere katılan yabancı alım heyetleri sayesinde yaklaşık   2 milyar dolarlık bir iş hacmi gerçekleşti.

01- 05 Şubat 2023 tarihlerinde 18. kez düzenleyecek olduğumuz Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık fuarımızda 1050 firmayı 100 ülkeden 390.000 ziyaretçiyle buluşturmayı hedeflemekteyiz.

Türk tarım ve hayvancılık sektörüne ithalat – ihracat anlamında büyük bir katkı sağlayan ikili görüşmelerin yanı sıra, Agroexpo’ya katılım gösteren firmalarımızın ekonomiye katkı sağlayabilmeleri için de çok çalışıyoruz. Bu anlamda T.C. Ticaret Bakanlığı’nın destek verdiği 2 tarım fuarından biri olma özelliğini sonraki senelerde de sürdürmeyi hedefliyoruz.

Fuarımızı her yıl bir önceki fuardan daha ileriye taşımak için özenle hazırlayıp değerlendirdiğimiz anketlerimizle kendimizi yeniliyor ve geliştiriyoruz.  Bu yıl da yapmış olduğumuz anketlerimizin sonucuna göre, Agroexpo’nun firmaları için verimli geçtiğini dile getiren katılımcılarımız, bir sonraki sene fuarımıza katılma düşüncelerine  “ Evet”  yanıtını verdi.

Siz de hedef kitlenizle beş gün boyunca bir arada olmak, yeni iş bağlantıları kurmak ve yeni pazarlara açılmak için Agroexpo’ya katılmalısınız. Çünkü Agroexpo, tarım ve hayvancılık sektöründeki firmaların mevcut müşterilerle yakın ilişkiler kurması adına bir köprü iken aynı zamanda imza attığı başarılarıyla katılımcılar için bir prestij sembolü haline gelmiştir.

Katılmış olduğunuz diğer fuarlardan yeteri kadar verim alamadığınızı düşünüyorsanız sizler için doğru yol, Agroexpo olacaktır.

Hedef müşterilerinizi etkileyebilmek için Agroexpo’nun gücünden yararlanarak, ziyaretçilerin firmanıza olan bilgilerini, ilgiye dönüştürebilirsiniz. Agroexpo, size yeni imkanlar sunacak, mevcut müşterilerinizle ilişkilerinizi güçlendirecek ve yeni müşteriler edinmenize imkan sağlayacak.

Agroexpo’ ya katıldıktan sonra sonuçlarını mutlaka değerlendirin. Yukarıda belirttiğimiz amaçlar için emeğinizi, zamanınızı ve paranızı harcadıktan sonra standınıza uğrayan ziyaretçi kitlesinin ürünleriniz için uygunluğunu, sayısını, yurt dışından gelen alım heyetleri ile yaptığınız görüşmelerin etkisi gibi sınıflandırmaları mutlaka yapın. Eğer bu fuara katılmasaydınız, sizleri standınızda tek tek ziyaret eden firmalarla görüşebilmek için harcayacağınız zaman ve maliyeti de düşünün.

Yaptığınız değerlendirmeler sonucu, Orion Fuarcılık A.Ş.’nin sadece Tarım Fuarları organizasyonu yaparak elde ettiği deneyimle sizlere sunduğu, uluslararası anlamda kendini kanıtlamış olan Agroexpo’ ya bir sonraki sene katılmayı tekrar isteyeceksiniz.

Saygılarımla,
Fatih Tan
Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı